Počet hackerských útoků na zařízení internetu věcí (IoT) se za první dva měsíce letošního roku meziročně zvýšil o 41 procent. V Česku jsou přitom miliony zařízení, která odesílají svá data prostřednictvím internetových sítí. Útokům běžně čelí například routery, IP kamery, digitální videorekordéry, síťové videorekordéry nebo tiskárny, výjimkou ale nejsou ani chytré televize nebo vysavače. Vyplývá to z analýzy bezpečnostní firmy Check Point.
Každý týden se stalo obětí kyberútoků zaměřených na IoT zařízení v průměru 54 procent organizací. Jedna taková organizace čelila týdně téměř 60 útokům zaměřeným na IoT zařízení. Nejvyššímu počtu útoků na IoT zařízení čelí vzdělávací a výzkumné instituce.
V průměru na jednu organizaci směřuje 131 útoků týdně, což je více než dvojnásobek celosvětového průměru a o 34 procent více než v loňském roce.
Ve školních sítích je velké množství osobních údajů, což podle odborníků činí ze studentů a škol přitažlivé cíle. Útočníci mají stále více možností i vzhledem k častější vzdálené výuce a k nárůstu nových a nezabezpečených IoT zařízení ve školních sítích.
Hackeři navíc vědí, že školy buď neinvestují, nebo si nemohou dovolit investovat do robustních bezpečnostních technologií. Hackerům to usnadňuje phishingové i ransomwarové útoky.