Ministr poznamenal, že ačkoliv je pro spotřebitele nízká cena příznivá, pro zemědělce je to naopak. „Pěstitelé se pohybují na hraně rentability, či dokonce pěstují se ztrátou,“ řekl. Obchodní přirážka je podle Nekuly nerovnoměrně rozdělená ve prospěch obchodních řetězců.
Uvedl, že cenu tlačí dolů dovoz levných jablek z Polska, kde se vypěstuje zhruba polovina jablek v celé EU. Dříve se vyváželo do Ruska, což není od loňska možné kvůli sankcím.
Ministr ocenil, že podíl českých jablek v obchodech roste a v říjnu nebo listopadu, když vrcholila sklizeň, bylo až osm z deseti jablek v obchodech z domácí produkce. Jako problematické vidí nízké výkupní ceny. „Z koncové ceny zůstává obchodníkům stále větší podíl na úkor pěstitelů. Zde vidím velký prostor pro změnu,“ řekl.
Ovocnářská unie loni upozorňovala na to, že kvůli nízkým výkupním cenám loni pěstitelé část jablek vůbec nesklidili. Rostly také náklady na skladování, které se jim nevyplatilo. Předseda unie Martin Ludvík už dříve uvedl, že ztráta ovocnářů bude kolem čtvrt miliardy korun.